testosteron artırıcı gıdalar
Testosteron

Testosteronu Artıran En iyi Yiyecekler

Michael Moody  Yazar: Michael Moody

Bilinen en güvenli testosteron artırıcı yiyecekler içerisinde her zaman bolca çinko ve D vitamini bulundurur. İşte testosteron seviyeni düzenleyecek ve artıracak en iyi 5 yiyecek. Buradan okuyabilirsin.

T-seviyenizi artırmanın en kolay ve hızlı yollarından birisi de takviyelerdir. Ama bunu günlük hayatınızda yediğiniz bazı yiyeceklerle de yapabilirsiniz.

En ünlü ve etkili takviyeler bile bildiğimiz yiyeceklerin kimyasal oranlarda birleştirilmesiyle oluşur.

Tek ihtiyacın olan şey bu t-seviyesi artırıcı yiyeceklere dair bir miktar bilgi.

Şanslısın ki testosteron seviyeni doğal olarak artıracak 5 adet süper yiyecek listeledik. Bunların yanında takviye olarak alabileceğin 5 adet de testosteron artırıcı hap listeledik.

Daha fazla bir şey demeden, yazımızın derinliklerine inelim. Hadi başlayalım

Testosteron bizim için neden önemlidir?

testosteron

Testosteron hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan androjenik bir hormondur.

Ama erkeklerde, kadınlarda sentezlenenden 50 – 100 kat daha fazla sentezlenir ve sonucunda erkeklere erkekliğini veren şey de budur.

Teknik olarak doğmamış fetüslerin cinsiyeti 7. haftaya kadar belli olmaz, işte bu noktadan sonra bebeği erkek yapan şey testosteron hormonudur.

Diğer aşama ise erkek çocuk ergenliğe girdiğinde görülmeye başlar ve bu noktadan sonra artık erkek çocuk bir adam olmaya doğru yol alır.

Yetişkin bir erkekte kaslı fizik, yağsız vücut, güçlü kaslar ve enerji için vücut testosterona ihtiyaç duyar.

Testosteron aynı zamanda erkeğin cinsel gelişimi için de gereklidir ve kişinin cinsel isteğini oluşturmada, sağlam bir ereksiyonda ve diğer cinsel aktivitelerde kritik bir rol alır.

Bu hormonun diğer özelliklerinden bazıları büyüme hormonlarının düzenlenmesi, kalp ve damar sağlığının korunması, kemik yoğunluğunun artırılması, mental sağlığın desteklenmesi gibi şeylerden oluşur.

Yediklerimiz hormonal seviyelerimizi düzenlemede nasıl bir rol oynar?

Beslenme şeklimiz pek çok vücut fonksiyonunu düzenlemede ve testosteron seviyelerini korumada rol oynar.

Eğer yetersiz beslenirsek, erkeklik hormonları ağır bir şekilde etkilenirler ve zamanla bazı sağlık problemlerine yol açabilirler.

Örneğin vücutta testosteron üretimi için en gerekli şeylerden birisi de D vitaminidir.

Vücudumuz doğal olarak D vitaminini sentezler (Güneş ışığına maruz kaldığınızda), bunun haricinde yiyeceklerden de D vitamini alabiliriz.

Eğer ofiste çalışan meşgul birisiyseniz, zamanınızın %90’ını masa başında çalışarak ve hazır yiyecekler yiyerek geçiriyorsunuzdur.

Bu da zamanla D vitamini bakımından sıkıntı çekeceğiniz anlamına geliyor ki bu da testosteron seviyenizi, cilt sağlığınızı, kal ve damar sağlığınızı vb pek çok şeyi kötü yönde etkiler.

Testosteron destekleyici yiyecekler nelerdir?

testosteron seviyelerini artıran yiyecekler

Nar

Testosteron artırmada klasiklerden biri olan bu mükemmel antioksidan meyve, yıllardır erkeklerde oluşan cinsel bozuklukları ve stres seviyelerini düzeltmede kullanılır.

2012’de yapılan bir araştırmaya göre 60 kişiye 2 hafta boyunca düzenli olarak nar suyu verildi. Sonucunda yapılan araştırmalarda ise bütün kullanıcılarda ortalama %24 seviyesinde testosteron artışı görüldü.

İstiridye

Deniz suyunda yaşayan yumuşakçalar içeriğinde bolca çinko bulundurur. Bu mineral testosteron üretimini düzenlemede ve sperm sağlığını geliştirmede oldukça etkilidir.

Çinkonun bir diğer özelliği ise erkeklerde libidoyu artırır ve kadınlarda ise dopamin aktivitesini destekler.

Kırmızı Et

Kırmızı et, özellikle de sığır eti bolca D vitamini ve Çinko içerir. Testosteron üretimini artırmanın yanında içerisinde bulunan amino asitler kas gelişimi için vazgeçilmezdir.

Haftanın belirli günleri kırmızı et yemek mantıklı olacaktır ama bunu abartmamakta fayda var, çünkü fazla kırmızı et tüketiminin sağlık problemlerine yol açtığı bilinmektedir.

Fasulye

Günlük diyetinize katabileceğiniz pek çok çeşit fasulye vardır.

Fasulyeler çinko, lif, protein, folik asit bakımından zengin olduğu için vücudu testosteron üretimi konusunda destekler. Günlük diyetine fasulye ekleyen insanların sindiriminin de güçlendiği bilinmektedir.

Yumurta

Popüler spor salonu yiyeceği olan yumurta akı D vitamini bakımından ve dolayısı ile testosteron üretimi anlamında müthiş bir yiyecektir.

Ama içerisinde bulunan kolesterol, D vitamininin tersine fazla tüketilirse testosteron üzerinde kötü etkiler yaratabilir. Bu yüzden günde en fazla 1 yumurta ile kendinizi sınırlarsanız, kolesterol ile ilgili bir sıkıntı çekmezsiniz.

Doğal ek takviyeler

1. Testogen

testogen

T-seviyesi artırmada en iyi ürünlerden birisi olan bu ürün, cinsel performansını artırmak isteyenler için yeryüzünde bulunan en etkili otların birleşiminden oluşur.

Daha hızlı kas yapımı, güç, enerji, uzun süren zindelik vb şeyler bu hapın sana sağlayabileceği şeylerden sadece birkaçı. Cinsel olarak libido ve istek artırma, daha güçlü ereksiyon sağlar.

2. Testolan

testolan

Uygun fiyatlı bu genel anlamda yardımcı olan takviye hap, yasal yaşını geçmiş herkes için kullanılabilen androjen seviyelerini artıran bir haptır.

İçeriğinde çok ünlü 11 farklı bitkisel ürün bulunduran hap, hiçbir yan etki yaratmaz. Sertifikalı alıcılara göre etkisini göstermesi 2 – 3 hafta arasında bir süre alabilir.

3. Testofuel

testofuel

D vitamini ve Çinko gibi erkekler için kritik bileşenlerin bolca bulunduğu bu ürün aynı zamanda içerisinde istiridye özü ve aspartik asit de bulundurur.

Bu ürünü kullanarak yağsız ve kaslı bir vücut yapmak işten bile değil. Testofuel atletik performansını artırmak isteyenler için de genel bir takviye olarak kullanılabilir.

4. Prime Male

prime male

Bu ürün İngiliz Bio-mühendisliğinin bir baş yapıdır. Doğurtkanlığınızı aylar içerisinde hemen eski seviyesine getirebilir.

12 farklı tıbbi kalitede otun birleşiminden oluşan Prime Male, enerjini ve gücünü artıracak, kas yapımını destekleyecek, cinsel isteğini uçuracak, ereksiyonunu ve orgazmını güçlendirecek ve konsantrasyonunu artıracak.

5. Performance Lab T+

performance lab t+

Bir eşi daha olmayan bu ürün, Performance Lab’ın geliştirdiği, spor yapanlar için testosteron ihtiyacını karşılamada en çok tercih edilen takviyelerden biridir.

KSM-66 teknolojisi sağ olsun, sadece birkaç günde t-seviyenizde %17’lik bir artış sağlar. Sadece bu da değil, aynı zamanda içeriğinde kullanılan diğer teknolojilerden NutriGensis, D-AA-CC ve NutriCaps de ayrı ayrı sağlığınızı destekleyecektir.

Sonuç

Kırmızı et, fasulye ve yumurta gibi doğal yiyeceklerle beslenen birisinin testosteron seviyelerinin düzenleneceği kesindir.

Liste sadece bununla da kalmıyor, daha eklenebilecek yüzlerce besin var.

Ama yazımızı daha fazla uzatmamak adına biz en kolay bulunan ve en etkili olan beşini listeledik.

Takviye ürünlerinin de bu çevrime katkı sağladığı kesin.

Eğer tamamen doğal olmak istiyorsan o zaman sadece yiyeceklerle kendi dengeni kurabilirsin. Ama eğer pek zamanın yoksa veya biraz tembelsen doğal testosteron arttırıcılar kullanmakta bir sakınca yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir